top of page

Релокація на Львівщину: досвід "Фокстрот" та МТІ

Станом на сьогодні, Львівська область є лідером за кількістю підприємств, які переїхали з інших областей країни. Певні організаційні питання місцева обладміністрація обіцяє взяти на себе, але про те, що реально можна отримати від чиновників у процесі переїзду, а також як із Києва на Львівщину переїжджали група компаній МТІ та “Фокстрот”, розповіли учасники вебінару Асоціації рітейлерів України.

 
Релокація на Львівщину: досвід "Фокстрот" та МТІ
Джерело: delo.ua

На середину квітня 2022 року Міністерство економіки отримало 1600 заявок на релокацію. Над третиною Міністерство транспорту та інфраструктури працює — організовує логістику, 350 у процесі переїзду, 80 підприємств вже завершили переїзд у Львівську область, а 32 навіть запустилися на новому місці.


Як працює програма фінансової підтримки релокованого бізнесу?


За словами Ореста Фільца, керівника Департаменту інвестиційної політики та релокації Львівської ОДА, Львівська область була першою, хто розробив програму фінансової підтримки релокованого бізнесу, яка почала працювати з 20-х чисел квітня.

Програма підтримки поширюється на бізнес, який зареєструвався у Львівській області, після чого військова адміністрація виділяє допомогу релокованому бізнесу у розмірі 100 тисяч гривень. Також під час створення 20 робочих місць виділяється допомога у розмірі 100 тисяч гривень, а при підключенні підприємства до електромережі держава компенсує 150 тисяч гривень. Ще оформленому бізнесу виділяється два ваучери: 50 тисяч гривень на маркетинг та 80 тисяч гривень на сертифікацію продукції для експорту.


Щобільше, Львівська адміністрація сформувала базу компаній, які потенційно можуть отримати держзамовлення на продукцію, яку виробляють.


Допомога від Торгово-промислової палати


Як розповіла начальниця Управління міжнародних економічних зв'язків Торгово-промислової палати у Львівській області та президентка Жіночої Ділової Палати України Наталія Карпенчук-Конопацька, релокований бізнес може звернутися з будь-яким запитом до Торгово-промислової палати, якщо потрібно розв'язати якісь питання. Наприклад, якщо бізнес хоче налагодити співпрацю з місцевими підприємцями або запропонувати свою продукцію іншим компаніям, організувати переговори B2B-формату, допомогти вийти на ринок експорту та ін.


Щоб бізнес зміг отримати консультацію ТПП, підприємцю необхідно заповнити заявку на сайті Палати, в якій докладно описати, яка допомога потрібна. Після чого ТПП розглядає цю заявку та зв'язується з бізнесом, від якого надійшов запит.


Досвід релокації групи компаній МТІ (ТОВ Intertop Україна, Pandora)


Сергій Башлаков, віцепрезидент групи компаній МТІ: ТОВ Intertop Україна, Pandora — один з перших підприємців, хто скористався державною програмою релокації.

“На початку березня я був у Львові, щоби евакуювати свою сім'ю. Я зателефонував співробітникам та запитав, чому ми не відновлюємо роботу магазинів у Львові. Перша відповідь була про те, що торгові центри не готові прийняти бізнес”, — розповів Балашков.

Він пройшовся торговими центрами та побачив, що працюють лише продуктові супермаркети. Але все одно вирішив піти на переговорний процес із ТРЦ, тому що багато співробітників компанії переїхали до Львова, і їх потрібно було забезпечити роботою. А ще, в компанії розуміли, що в їхньому товарі є потреба.

“Багато українців переїжджаючи в Західну Україну, брали із собою мало одягу та взуття. Тому ми зрозуміли, що у людей буде потреба у щось одягнутися та взутися, відповідно, потрібно відкривати магазини”, — каже Сергій Балашков.

У результаті, багато торгових центрів дали позитивний відгук на запит Сергія, щоб відкрити магазини мережі. При цьому не йшлося про розширення мережі, а лише про релокацію магазинів до Львова та інших міст, де немає масованих обстрілів російських військ.


За словами Сергія, у процесі переїзду компанія зіштовхнулася з проблемою логістики, адже вивезти товар зі складів із центральної частини країни було неможливо. А завдяки програмі релокації компанія вивезла товар та запустила свої магазини у Львові та західному регіоні. Також компанія продовжує працювати у містах, де не йдуть бойові дії: Дніпро, Одеса, Запоріжжя, Полтава.


Історія переїзду компанії "Фокстрот"


Олексій Зозуля, генеральний директор "Фокстроту", розповів, що компанія у Львові має резервний офіс, який тепер став головним.


Загалом по Україні працювало 170 магазинів, з яких 13 знаходиться у Львівській області. Через війну лише 50% магазинів можуть здійснювати свою діяльність, де не ведуться бойові дії та вдалося домовитися з орендодавцями щодо оплати оренди.

При цьому компанія зазнала великих збитків через те, що центральні склади було зруйновано.

“Наш центральний склад перебував у Гостомелі, який згорів через пожежу, а частина техніки, яка не була пошкоджена, вкрали російські солдати. Коли там усе розмінують, то ми матимемо доступ до цих площ та зможемо точно підрахувати збитки”, — каже він

Окрім центрального складу через обстріл постраждали деякі магазини "Фокстроту". За словами Олексія, у сукупності збитки можуть становити 1 млрд гривень.


Щоб продовжувати діяльність, компанія вирішила перевезти деякі магазини до Львова та відкрити новий склад, тому команда почала шукати приміщення. Насилу, але їм вдалося це зробити, і зараз у Львові знаходиться центральний склад "Фокстроту" та відкрито 13 магазинів.


Виходячи з цього, компанія перебудовує логістику, щоб зі львівського складу доставляти товар у торгові точки по Україні. Раніше це робилося зі складу, що знаходився у Гостомелі.

"Наші інвестиції до складу становили близько 1 млн гривень, але ще потрібно перемістити багато техніки. Тому ми готові вивчити державну програму з відшкодування грошей, витрачених на релокацію, та хочемо нею скористатися", — зазначив Зозуля.

На складі зараз працює 20 осіб. Компанія продовжить наймати людей на склад і магазини, щоб якомога більше дати робочих місць.

 

Джерело: delo.ua


Comments


bottom of page