top of page

Що відбувається зі складською нерухомістю України?

Складська нерухомість на сьогодні являється однією з найбільш постраждалих від російської військової агресії сегментів. Поки що дати остаточну оцінку завданих збитків неможливо, адже воєнні дії все ще тривають. Але лише у київському регіоні через ракетні обстріли ринок втратив 22 відсотки складських приміщень.

 
Що відбувається зі складською нерухомістю України?

На конференції «Supporting Ukraine economic reconstruction: financial instruments from Poland and Europe», що проходила у Києві, Лариса Мельничук, заступниця генерального директора з інвестицій ZAMMLER Україна зазначила, що загальна площа знищених складських чи логістичних об’єктів на території Києва та області склала близько 440 тис. кв. м.


До війни на нові склади класу «А» у київській області та західному регіоні був високий попит. Після ковідних потрясінь бізнес почав відновлюватися, компанії збільшувати площі складських приміщень. Попит на складські приміщення у київському регіоні перевищив 400 тис. кв. м.


Враховуючи знищення 22 відсотків складських приміщень лише в київському регіоні та обсяги відкладеного попиту, які або сформовані, або почнуть формуватися після завершення війни та початку масштабного відновлення інфраструктури, ринок, ймовірно, зіткнеться зі значним тиском на рівень вакантності та дефіцитом великих та якісних приміщень – повідомила Наталя Сокирко, керівник департаменту складської та логістичної нерухомості CBRE Ukraine.


Будівництво складів у містах-мільйонниках: Києві, Одесі, Дніпрі, Харкові переважно було заморожено. Багато компаній та орендарів релокували свій бізнес у більш безпечні регіони або значно знизили обсяги зберігання товарів. Наталя Сокирко зазначає, що основними орендарями, як і раніше, залишаються логістичні оператори – 64%, фармкомпанії – 19%, торговельні мережі – 11%.


У Київській області загальний обсяг конкурентоспроможних складських приміщень зменшився з 1,6 млн кв.м до 1,3 млн кв.м – наводить дані CBRE Ukraine.


Ціни на складську комерційну нерухомість знизилися. Виняток – Західна Україна.


Загальна невизначеність, високі ризики, пов’язані з війною, що триває, призвели до неуніфікованої стратегії ціноутворення, яку використовують орендодавці логістичної нерухомості в районі Києва. Ціни знаходяться у діапазоні 5-8 доларів США за кв.м без ПДВ. Середній рівень адекватних цін – 190-220 грн. (5-6 дол.) з ПДВ. А спекулятивні можуть сягати 300 грн. (8 дол.) з ПДВ, — повідомила на конференції Лариса Мельничук.


CBRE Ukraine наводить ціни в такому самому діапазоні: 133-159 грн. (3.6-4.3 дол.) за кв.м на місяць для складів класу А та 95-110 грн. (2,6-3 дол.) – для класу В.


Логістичні проблеми, дефіцит персоналу та загальне падіння споживчих настроїв знижують орендні ставки. У найближчому майбутньому ситуація на ринку складської нерухомості залишатиметься складною.

 

Джерело: trans.info


Comments


bottom of page