top of page

Що робити якщо Ваша компанія зазнала збитків під час війни?

Якщо у Вашій компанії сталися такі події – руйнування, збитки й вам необхідно зрозуміти, як діяти – команда адвокатів Deloitte підготувала приблизний порядок дій з метою фіксації збитків від військової агресії росії.

 
Що робити якщо Ваша компанія зазнала збитків під час війни?

Отже, якщо під час війни ваша компанія зазнала збитків або, наприклад, виробничі потужності були пошкоджені або зруйновані, то вам необхідно:

 1. Зібрати документи про право власності на майно (договір, технічний паспорт, витяг з реєстру тощо) та зберегти їх в електронному вигляді. Це стосується як нерухомого майна, так і іншого майна: транспортних засобів, продукції, сировини тощо. Якщо документи втрачені або відсутні з інших причин – зафіксувати це в документах, які будуть складені у наступних кроках.

 2. Зібрати документи, що можуть прямо чи опосередковано підтверджувати вартість пошкодженого/знищеного майна (бухгалтерські довідки, баланс, акти оцінки тощо).

 3. Звернутися до органів Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС), які мають скласти акт руйнування/пошкодження майна із зазначенням причини (обстріл, ракетний удар, пожежа тощо).

 4. За можливості звернутися до місцевих органів влади (місцевої ради, державної адміністрації, військово-цивільної адміністрації), які можуть додатково підтвердити факт та скласти акт руйнування/пошкодження майна.

 5. Звернутися до правоохоронних органів із заявою про вчинення злочину, в якій описати факт та причини руйнування/пошкодження майна. Важливо отримати не тільки докази прийняття заяви, а й докази її внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Кінцевою метою подання такої заяви є не так самий факт можливого розслідування злочину, як, знову ж таки, фіксація факту руйнування/пошкодження майна та створення юридичних підстав для компенсації його вартості.

 6. Здійснити всі можливі заходи з фіксації факту руйнування/пошкодження майна. Зробити фото та фільмування, отримати письмові пояснення від свідків (із зазначенням кожної особи та її контактних даних) та посадових осіб компанії. Зберегти повідомлення від ЗМІ та/або органів влади, що пов’язані із завданими вам збитками. Це може бути фіксація вебсайтів, зокрема за допомогою скриншотів та через вебархів, фіксація повідомлень у месенджерах, за можливості можна додатково отримати інформацію від ЗМІ про подію/наявність новини у відповідь на ваш запит.

Бажано зазначити таку інформацію:

 1. дані особи, яка здійснила фіксацію (ПІБ, паспортні дані, контакти);

 2. точна адреса та опис місця, де знаходилося майно, за необхідності – з геолокацією;

 3. опис обставин, за яких сталося руйнування/пошкодження майна;

 4. опис/креслення/схема місця події із зазначенням характеру руйнувань;

 5. за можливості – фото або фільмування об’єкта до та після руйнувань;

 6. також за можливості – фото або фільмування залишків боєприпасів та військової техніки, які завдали пошкоджень, з елементами маркування та серійних номерів (за умови, що це безпечно, якщо сумніваєтесь – краще не ризикувати та доручити справу спеціалістам з розмінування).

7. Додатково звернутися до органів влади, наприклад через додаток «Дія», або офіційних чат-ботів з метою включення об’єкта до всіх можливих переліків збитків для подальшої компенсації.


Наразі механізм та джерела компенсації збитків ще не врегульовано, тому про подальші кроки говорити зарано. Податкові наслідки руйнування/пошкодження майна краще розглядати окремо в кожному випадку з огляду на специфіку бізнесу та правового статусу конкретного майна.

 

Джерело: Deloitte

Commentaires


bottom of page