top of page

Кого та за скільки кредитують банки України

У 2020 році падіння інвестицій в Україні було вражаючим як в історичній перспективі, так і у міжнародному порівнянні. Скорочення капіталовкладень знижує потенціал для розвитку економіки в майбутньому. Падіння інвестицій в Україні було значно вищим, ніж у сусідніх країнах, та зокрема в країнах ЄС. Це означає зниження і без того низької конкурентоздатності вітчизняної економіки (водночас споживання та експорт в Україні скоротилися значно менше, ніж у країнах ЄС).

 
Кого та за скільки кредитують банки України

Для відповіді питання кого кредитують банки України незалежна аналітична платформа VoxUkraine розглянула дані НБУ про нові кредити надані нефінансовим корпораціям, а також порівняли обсяги виданих кредитів та ставки за ними за 2020 та 2019 роки.


Торгівля залишається головним позичальником – торговельні підприємства у 2020 році отримали 65% нововиданих кредитів у порівнянні з 62% у 2019 році. Обсяг виданих торгівлі кредитів виріс на 112 млрд грн (8%). Зниження ставок для сектору торгівлі з 14% до 9% річних показує його відносну стійкість до кризи. Справді, роздрібний товарообіг у 2020 році виріс на 8.4%, гуртовий – на 2.9%.


Наступним за абсолютним приростом кредитування став напрям кур’єрської діяльності: кредити для підприємств транспорту, поштової та кур’єрської діяльності у 2020 році виросли на 82 млрд грн у порівнянні з минулим роком. У відносному вимірі зростання становило 56%.


Нарешті, на 44 млрд грн (46%) виросло кредитування сільського господарства. Тут значно допомогла програма 5-7-9. Агропідприємства були її головними бенефіціарами та в рамках програми отримали можливість рефінансувати попередні кредити під 0%. Рефінансування попередніх кредитів становило 62% із виданих за 2020 рік за програмою 17.4 млрд грн.


Порівняно невеликим було кредитування добувної промисловості (23 млрд грн у 2020), однак його обсяги зростали високими темпами (93% за рік). Натомість обсяги фінансування переробної промисловості скоротилися на 42% до 257 млрд грн.


Кредитування готельної та ресторанної діяльності, сектору дозвілля, спорту та інших послуг у 2020 році значно знизилося насамперед через вразливість цих секторів до епідеміологічних обмежень. Скорочення кредитування переробної промисловості можна пояснити високою капіталомісткістю її галузей. Очікувана недоінвестованість для неї означає втрату прибутків у майбутньому, тому перспективи обробних підприємств в очах банків погіршилися. Втім, частка кредитів терміном понад 1 рік виросла з 8% у 2019 до 17% у 2020. Можливо, банки обрали лише «найкращих» позичальників галузі.

 

Джерело: VoxUkraine


bottom of page