top of page

Бізнес-модель медіабізнесу

Центр удосконалення економічної журналістики при Київській школі економіки провів дослідження бізнес-моделей світових та українських медіа суспільно-політичної та економічної тематики.

Автори дослідження описали медіа як бізнес та розробили свою версію канви бізнес-моделі для медіабізнесу. Дослідили, як сформулювати ціннісну пропозицію, якими є ключові активності з монетизації. А також як виробляти контент, за який люди готові платити


Цільова аудиторія

Визначення свого клієнта є першим завданням бізнесу. 42% усіх журналістських стартапів провалюються через орієнтацію на неправильну аудиторію. Унікальною рисою медіа як бізнесу довгі часи була наявність двох категорій клієнтів: читача та рекламодавця. Однак, останні дослідження говорять, що парадигма змінюється. Все більше медіа будують свою бізнес-модель виключно навколо читача. Рекламодавець і його потреби є другорядними.

Як сегментувати споживачів контенту? Одним із прикладів є «матриця менталітетів», розроблена аналітичним центром Knight Lab при Північно-Західному університеті (Іллінойс, США). Наслідком успішного виділення сегментів споживачів є вироблення унікального (наприклад, локального або нішового) контенту.


Зворотній зв’язок та лояльність аудиторії

Головне питання для менеджера медіа сьогодні – яким чином виховати в читачів щоденну звичку користуватися медіаресурсом (stickiness – липкість). Одним із таких інструментів є регулярна електронна розсилка з головними новинами. Іншим –застосування тих видів контенту, які змушують читача повертатися на сайт знову і знову. Це можуть бути корисні списки, рейтинги, поради, рецепти та інструкції.

А ще читачі мають знати основних журналістів і редакторів видання. Не лише читати їх імена під текстами чи бачити фото, але й знати біографію, думки, погляди. Бажано також розповідати про роботу редакції: як обираються теми, як приймаються рішення. Все це підвищує довіру до медіа та його журналістів.


Ціннісна пропозиція


Формулювання ціннісної пропозиції прямо пов’язане з питанням, як створювати якісний контент. Які теми та формати забезпечують максимальне задоволення потреб читача? Медіа як бізнес повинні задовольняти потребу читачів у своєчасній, достовірній, повній інформованості про нещодавні події та/або їх тлумачення. А також потребу аналізу явищ у суспільно-політичному просторі або у спеціалізованій сфері.


Форма подачі контенту


Експерименти з новими форматами є необхідними для перемоги у конкуренції за увагу читачів. Важливим трендом є поворот до звуку. Подкасти стають все більш популярними, великі видання – The New York Times, The Guardian, The Economist та ін. – записують звукові шоу.

Ще один тренд – перетворення серйозного контенту на більш розважальний.


Канали дистрибуції

Канали дистрибуції можуть бути різноманітними: соціальні мережі, обмін контенту з іншими виданнями, подкасти, відео та розсилки. Серйозне ділове видання Washington Post шукає молоду аудиторію у популярній серед підлітків соцмережі TikTok. The New York Times та The Economist роблять безкоштовні пояснювальні відео та подкасти, щоб умовити аудиторію передплатити видання.

Краудфандингова кампанія також може стати каналом дистрибуції для медіа.Структура доходів та витрат


В цілому глобальний ринок реклами в інтернеті зростає. Дослідження поточних джерел доходів онлайн-медіа у США та Європі говорить, що цифрова реклама залишається ключовим їх джерелом (81%), за яким ідуть підписка (78%), нативна реклама (75%) та ін.


Рекламні доходи американських газет у 2018 році склали $ 19,9 млрд за даними Newspaper Association of America. На максимумі, у 2000 році, доходи від реклами становили $ 67 млрд. Водночас рекламні доходи Google у 2018 році склали $ 65 млрд, а Facebook – $ 17,9 млрд.


Традиційні медіа не можуть виграти конкуренцію за рекламні доходи з Google та Facebook. Останні, як мінімум, володіють кращими технологіями та більшими бюджетами.


Є два типи бізнесу за витратами: cost-driven (орієнтовані на зниження собівартості) та value-driven (орієнтовані на отримання цінності бренду). Медіа однозначно належить до другого типу бізнесу. Ще одна особливість медіабізнесу – частка витрат на персонал у загальній структурі витрат зазвичай перевищує 50%.


Дослідники медіа економіки оцінюють рентабельність Інтернет-медіа у середньому у 25%, газетної індустрії та телебачення – 10%, радіо – 9%.


Ключові активності та ресурси


Ключові процеси створюють цінність або/та приносять дохід. Типовими бізнес-процесами для медіа є вироблення контенту, реалізація рекламних проєктів комерційним відділом, організація заходів.


Ключові ресурси медіа – це насамперед люди (головний редактор, журналісти, комерційний директор) та бренд видання.


 

Comments


bottom of page