top of page

Основні законодавчі зміни, які впливатимуть на ведення бізнесу

Кількість скарг бізнесу на дії державних органів в Україні зменшилась у IV кварталі 2019 року на 4% у порівнянні з попереднім. Підприємства менше скаржилися на податкові перевірки, податкові кримінальні справи та розірвання договорів про визнання електронної звітності. Видання Mind розповіло, чи збережеться така позитивна тенденція цього року

У 2020 році український бізнес опиниться на порозі великих змін. Очікуються більш сприятливі умови для його розвитку, законодавчі тили з боку держави стають захищенішими, принаймні на папері, тощо.


Підвищення порогу відповідальності за несплачені податки


Найчастішою підставою для проведення обшуку на будь-якому підприємстві стає кримінальне провадження за фактом ухилення від сплати податків, яке раніше супроводжувалось додатковою кваліфікацією за фактом фіктивного підприємництва. При цьому необов’язково бути підприємством «чорного сектору економіки». Достатньо випадково мати у ланцюгу господарських відносин не зовсім добросовісних платників податків.

Так, законом №101-IX від 18 вересня 2019 року щодо зменшення тиску на бізнес було внесено зміни до Кримінального кодексу України та декриміналізовано ст. 205 КК України (фіктивне підприємництво). А також підвищено поріг щодо сум несплачених податків, за яких можна притягнути до кримінальної відповідальності.


Кримінально карні розміри ухилення від сплати податків 2020:


  • Значні розміри: понад 3000 неоподаткованих мінімумів – понад 3 153 000 грн

  • Великі розміри: понад 5000 неоподаткованих мінімумів – понад 5 255 000 грн

  • Особливо великі розміри: понад 7000 неоподаткованих мінімумів громадян – понад 7 357 000.

То якщо в органу досудового розслідування є відповідні підстави вважати, що на ці суми можуть бути факти ухилення від сплати податків до бюджету у відповідної компанії чи групи компаній, то цілком імовірно очікувати на обшуки, тимчасові доступи та допити керівництва і працівників.


Зменшення штрафів за порушення КЗпП (Кодексу законів про працю)


Наприкінці 2019-го Верховна Рада прийняла закон №378-IX від 12 грудня 2019 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України», яким було суттєво зменшено розмірі штрафів за порушення трудового законодавства.

У 2020 році на роботодавців, які порушують умови щодо офіційного працевлаштування, чекає штраф у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати. А саме – 47 230 грн. Для порівняння, до внесення змін штраф становив 30-кратний розмір мінімальної заробітної плати.


Трудові відносини по-новому


Цілком імовірно, що у 2020-му бізнес очікують кардинальні зміни з регулювання в окремих напрямках. Так, Кабінет Міністрів України запропонував проєкт закону «Про працю» №2708, який фактично замінить Кодекс законів про працю України. А для бізнесу запропонує цілком нове регулювання трудових відносин, зокрема:

обов’язкове підписання письмових трудових договорів з усіма працівниками з чіткою деталізацією прав і обов’язків обох сторін;деталізовано порядок і строки розірвання трудових договорів з різних підстав;легалізовано фрілансерів;на законодавчому рівні пропонується закріпити порядок проведення перевірок тощо.


Відповідальність силовиків за вилучене на обшуках майно


Важливим законопроєктом для бізнесу є так званий «Маски-шоу, стоп!» – 3 №2740 від 15 січня 2020 року. Законопроєкт пропонує внести зміни щодо заборони вилучення носіїв електронної інформації у випадку, коли доказове значення мають лише самі електронні файли тощо. Щобільше, законопроєкт пропонує ввести відповідальність слідчих і прокурорів за незаконне вилучення майна, його втрату. Такі зміни є необхідними, оскільки зменшать випадки блокування господарської діяльності через необґрунтоване вилучення комп’ютерної техніки.


Новий порядок віднесення платників податку ПДВ до ризикових


З 2 лютого 2020 року діє новий порядок щодо блокування/розблокування податкових накладних. А також новий порядок віднесення платників податку ПДВ до ризикових.

В порядку №1165 відтепер чітко передбачена процедура:

виключення підприємства з-поміж ризикових:підстави для прийняття рішення для включення в таких перелік:семиденні строки розгляду питання відповідною комісією:можливість контролю свого статусу платником податку.

У законі більш деталізовано і порядок розгляду питань блокування податкових накладних. Тож платникам ПДВ у 2020 році має бути простіше працювати і захищати свої права.

 

Comments


bottom of page