top of page

4-денний робочий тиждень. Переваги та недоліки

8 годин на день, 40 годин на тиждень. Такий робочий порядок існує у світі з кінця 19го сторіччя, коли 8 годин прийшли на зміну 12, а то й 15-годинному робочому дню.

Але сьогодні робочі години розтягуються іноді навіть на довше. Причиною є велика кількість месенджерів, що дозволяє бути онлайн 24/7. Це стирає межу між особистим життям та роботою. І як наслідок – багато людей потерпають від «вигорання». Щоб запобігти цьому, деякі компанії переходять на 4-денний робочий тиждень з тим самим 8-годинним робочим днем. За їх підрахунками така модель не лише покращує баланс між особистим життям працівників та роботою, а також збільшує результативність.


Компанія Microsoft в Японії спробувала впровадити скорочений робочий тиждень. Результат був шокуючий – показник продуктивності зріс аж на 40%! Секрет такого результату полягає в тому, що обсяг роботи залишається тим самим. Тож працівникам необхідно оптимізувати свій час так, щоб виконати усі завдання за 4 дні. Це допомагає працювати ефективніше, а не довше. Також Microsoft скоротив витрати часу на зустрічі, застосовуючи 30-хвилинний ліміт та заохочуючи віддалене спілкування.


Досвід Microsoft показує, що така модель може бути й економічно вигідною. Адже на 20% зменшуюється споживання електроенергії і на цілих 60% використання офісного паперу.


А як щодо недоліків?


Критики моделі 4-денного робочого тижня наполягають на тому, що для кращого підтримання баласну між роботою та особистим життям, потрібно надати працівникам можливість самостійно обирати робочі години. А ще краще, інколи надавати можливість працювати віддалено. Це дозволить працівникам забирати дітей з садочків чи шкіл, не відкладати візит до лікаря на вихідні. А також займатися особистими справами у зручний для вас час.


Ольга Купець, професорка Київської школи економіки, наголошує, що така модель можлива лише в певних секторах та для певної групи людей. Здебільшого для тих, хто працює в креативній індустрії. Дуже складно такий гнучкий графік уявити у торгівлі, банківській сфері. А також там, де робота ведеться безпосередньо з клієнтами і вимагає як мінімум 5 робочих днів.


За даними компанії HeadHunter 82% українців мають 5-ти денний робочий тиждень. 30% хотіли б працювати лише 4 дні на тиждень. І аж 41% українців хотіли б самостійно обирати графік роботи.

 

Comments


bottom of page