Найпопулярніші спеціальності: вступники VS роботодавці

Вибір майбутньої спеціальності – це відповідальний крок, адже він так чи інакше вплине на майбутнє людини. Дуже імовірно, що він визначить швидкість працевлаштування та рівень стартової зарплати. Які спеціальності найпопулярніші серед випускників шкіл, а які – найбільш затребувані на ринку праці? VoxUkraine проаналізував понад 822 тис. оголошень про вакансії та порівняв їх зі статистикою вступних кампаній 2018 та 2019 років.

Молодим людям досить важко знайти роботу. Безробіття серед молоді віком 15-24 роки в Україні протягом останніх 5 років становило в середньому 19.5%, у той час як загальний показник для всього населення віком 15-70 років в середньому тримався на рівні 9%. Частково це може пояснюватись неспівпадінням між потребами ринку у певних спеціалістах та тими напрямами навчання, які обирають більшість абітурієнтів.


Для дослідження відібрали топ-5 спеціальностей, на які найбільше подавалися студенти у 2018 та 2019 роках, та порівняли їх з топ-5 вакансій за кількістю оголошень на сайті Jooble. Вони перетинаються у 3 позиціях, тому на графіку далі - топ-7 вакансій обох напрямків. 

Вподобання студентів та запит роботодавців не сильно відрізняються. Протягом 2018-2019 років напрямки «Управління та адміністрування» та «Інформаційні технології» лідирували як за вподобаннями абітурієнтів, так і за запитом від роботодавців

Суттєва відмінність між вподобаннями студентів та очікуваннями роботодавців існує стосовно третьої позиції в обох рейтингах. У той час як на ринку праці не вистачає спеціалістів з охорони здоров’я (9% кількості вакансій), студенти надають перевагу «Гуманітарним наукам»


Основні вимоги роботодавців


Обрані спеціальності сильно відрізняються за функціоналом, тому спільні вимоги у них стосуються так званих soft skills. Це навички взаємодії, роботи в команді та комунікабельності. Тобто вони стосуються функціональної грамотності, яка включає комунікативні, соціальні навички людини, а також «вміння розуміти, оцінювати, використовувати і взаємодіяти з письмовими текстами, аби приймати участь у суспільному житті, досягати своїх цілей і розвивати свої знання і потенціал». В оголошеннях про вакансії серед таких навичок найчастіше згадують комунікабельність. 


У вимогах до вакансій однієї з найпопулярніших сфер «Управління та адміністрування» комунікаційні навики зустрічаються найчастіше – у 17% оголошень про вакансії. Зокрема від здобувача очікують: 


 • комунікабельність (17% оголошень);

 • відповідальність (13% оголошень);

 • вміння вести переговори (4% оголошень);

 • стресостійкість (4% оголошень). 


Вищу освіту в оголошеннях на управлінські спеціальності зазначають у 30% вакансій. Серед вимог до спеціальних кваліфікаційних навичок вказують 1С (15% оголошень), знання ПК (16% оголошень) та знання англійської мови. 

В оголошеннях про вакансії популярного напряму «ІТ» найбільший перелік конкретних вимог. Вони залежать від внутрішньої спеціалізації, тому виділили найбільш розповсюджені. Серед них:


 • мови програмування (84% оголошень);

 • SQL (14% оголошень); 

 • git (13% оголошень); 

 • Linux (9% оголошень). 


Підсумовуючи:


 • Як серед роботодавців, так і серед вступників найпопулярнішими є спеціальності «Управління» та «IT».

 • Для студентів третьою за популярністю є спеціальність «Гуманітарні науки» – на неї у 2019 році подалось 9% абітурієнтів (з іншого боку, така освіта зустрічається в 1.7% оголошень про вакансії). За кількістю оголошень від роботодавців на третій позиції спеціальність «Охорона здоров’я» (8,69% оголошень та 6.7% вступних заяв).

 • Серед вимог до спеціалістів найпопулярніших напрямків окрему увагу приділяють soft skills: комунікативним навичкам, відповідальності та пунктуальності. 

 • Вимоги до технічних навичок, окрім сфери Інформаційних технологій, зазвичай обмежуються впевненим користуванням ПК, знанням MS Office чи 1С. Без досвіду явно готові наймати у 2.7% оголошень.

 • Заробітні плати можуть бути стимулом для вступників хіба що для напряму Інформаційних технологій, адже для решти галузей вони не піднімаються вище середнього значення по країні (втім, зарплати, які публікуються в оголошеннях, можуть бути заниженими).

Джерело

Адреса

вул. Євгена Сверстюка, 19
02660, Київ, Україна

Написати нам

Подзвонити нам

(044) 360-05-63
(095) 068 89 95
(098) 471 58 67