Виконавча рада МВФ схвалила чотирирічний пакет фінансування для України на суму 15,6 млрд доларів США, щоб допомогти країні задовольнити нагальні фінансові потреби на тлі війни, що триває. Про це пише Forbes.

«Цей кредит є найбільшим для України з моменту повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року і першим великим пакетом, схваленим МВФ для країни, яка бере участь в активному конфлікті», – пише агентство.
Економіст ЦЕС Максим Самойлюк, зазначає, що МВФ не мала відповідних процедур для фінансування країн, що знаходяться у подібній до нашої ситуації. Проте, МВФ створив нову політику, в рамках якої зробив можливим надання більшого фінансування для країн із нестабільним положенням внаслідок зовнішніх чинників, одним з яких є повномасштабне вторгнення.
Програма кредитування Фонду для України розділена на дві фази:
Перша, яка триватиме впродовж 2023–2024 років та буде спрямована на зміцнення макроекономічної стійкості України в умовах війни;
Друга, яка передбачає масштабні реформи для сприяння відновленню країни та розвитку економіки.
Варто зазначити, що МВФ розглядає декілька сценаріїв розвитку української економіки, однак, що не дивно, найбільшу увагу приділяє песимістичному сценарію — через значну воєнну невизначеність, у якій перебуває наша країна. Це робить програму МВФ більш стійкою до ризиків.
Відтак, у 2023 році Україна має отримати $4,5 млрд від МВФ, $2,7 млрд з яких уже надійшли. Надалі програма дозволить мобілізувати фінансування від інших міжнародних партнерів та організацій – йдеться про $115 млрд у наступні чотири роки, зазначає видання.
Варто розуміти, що МВФ надає підтримку Україні за умов, що український уряд виконає певні взяті на себе зобов’язання, які стосуватимуться реформ та заходів державного управління.
Усього в поточній програмі прописано 19 структурних маяків із різних галузей:
Фіскальна політика
Питанню бюджету та податкової політики приділено найбільше уваги.
Україна обіцяє утримуватися від будь-якої податкової політики чи адміністративних заходів, що можуть негативно вплинути на податкові надходження у 2023 році й надалі.
Також, на підпис президента чекає законопроєкт про збільшення видатків на армію ще на пів трильйона гривень. Ухвалення цих змін записано як перший «структурний маяк» (конкретна умова з чітким терміном виконання) програми, щоб привести бюджет України до більш реалістичного вигляду.
Ще одним важливим аспектом зазначено покращення культури сплати податків для зменшення податкового боргу.
Соціальна політика і тарифи
Програма МВФ передбачає, що усі соціальні витрати в нашій країні залишаються захищеними настільки, наскільки це можливо в умовах війни. Щоб допомогти захистити соціальні витрати, встановлено нижню межу видатків державного бюджету на соціальні програми в наступні роки.
Програма МВФ передбачає поступове підвищення тарифів на газ та електроенергію, для того, щоб забезпечити стійкість енергетичного сектору.
Проте, вразливим домогосподарствам відшкодовуватимуть витрати – мова йде по субсидії, які повинні стати більш продуманими та ефективними.
Монетарна політика та банки
МВФ у програмі зазначає, що загалом монетарна політика України за час війни була успішною. Зокрема, фіксація обмінного курсу стала важливим кроком – і наразі немає передумов для того, щоб відмовлятися від фіксованого валютного курсу.
Україна також зобов’язалася продовжувати свою відмову від монетарного фінансування бюджету, тобто покриття видатків внаслідок друку гривні. У 2022 році НБУ надрукував 400 млрд грн, але це був вимушений крок, викликаний війною.
Якщо ж говорити про банки, Україна має узгоджувати свої дії зі стратегією скорочення державної власності в банківському секторі. Усі подальші націоналізації банків потрібно узгоджувати з МВФ, вони необхідні для національної безпеки та стійкості фінансового сектору.
Джерело: Forbes