top of page

Перспективи морських та річкових портів України

На сьогодні в Україні налічується 13 морських портів,  10 державних річкових портів і близько 10 приватних річкових терміналів. Так, найбільші з них розташовані на Півдні України: Нова Каховка, Херсон, Миколаїв, Ізмаїл, Кілія, Рені, Вилкове — річкові, та Південний, Одеса, Миколаїв, Чорноморськ — морські.

 
Перспективи морських та річкових портів України

Катерина Морозова, керівник Одеського офісу Європейської Бізнес Асоціації, впевнена, що Південноукраїнський регіон має неабиякі перспективи для розвитку, особливо у напрямку морських та річкових перевезень.


Саме про це говорили під час заходу Expert Talks у м. Херсоні, організованого Південноукраїнським офісом Європейської Бізнес Асоціації в партнерстві з членською компанією Interlegal та за підтримки Argo Shipping Group. Адже саме на Півдні України сконцентрована велика кількість компаній, які задіяні у сфері морських та річкових перевезень. І  з боку бізнес-спільноти ЕВА вже зроблено багато кроків у виявленні больових точок та напрямку покращення умов для ведення бізнесу і транспортно-логістичної галузі зокрема.

Перспективи морських та річкових портів України
Одеса, Україна

Міжнародний досвід господарювання морських портів показує, що серед багатьох джерел фінансування, модернізації та оновлення об’єктів портової інфраструктури, концесія є найбільш привабливим інструментом залучення коштів для реалізації суспільно значимих проєктів.


Так, перший концесійний договір був підписаний 26 червня 2020 року між ДП “Адміністрація морських портів України” та членською компанією Асоціації “Risoil S.A.”, згідно з положеннями якого, компанія-концесіонер ТОВ “Рисоіл-Херсон” інвестує у розвиток порту близько 300 млн грн. Крім цього, понад 18 млн буде вкладено в місцеву інфраструктуру. Відповідно до договору, концесіонеру надається виключне право створювати, будувати і управляти Херсонським морським торговельним портом з метою його модернізації та подальшого розвитку. Однак, на момент укладення договору концесії Херсонський порт є збитковим підприємством.


Необхідно зазначити, ЄБРР, який також є членською компанією Асоціації спільно з Міжнародною фінансовою корпорацією, надали всебічну підтримку Мінінфраструктури в підготовці та проведенні концесійних конкурсів у морських портах Херсон та Ольвія. В рамках співпраці, IFC розробила концесійну угоду та критерії участі в тендері відповідно до міжнародних стандартів та найкращих практик реалізації схожих проєктів. 


Портовий флот та суднобудування


Інтенсивний розвиток портової інфраструктури вимагає не менш активного розвитку портового флоту. Флот буксирів та інших допоміжних суден, що працюють в українських портах, критично застарів і потребує оновлення. Портовий флот перебуває в критичному стані. Подібна ситуація є прямим наслідком відсутності уваги з боку держави до проблем портової інфраструктури та суднобудування зокрема. 


В той же час, у загальнонаціональному поділі праці Південний регіон вирізняється наявністю галузі машинобудування, зокрема, виробництва суден та сільськогосподарських машин. У сфері машинобудування зайнята майже третина промислово-виробничого персоналу. Галузь має високий рівень спеціалізації, особливо в суднобудуванні. Зокрема, потужності верфей Миколаєва та Херсона дають змогу будувати кораблі будь-яких типів, у тому числі й унікальні (наприклад, авіаносці).


На сьогодні, показники стану суднобудівної галузі України значно нижче світових показників розвитку даної індустрії. Однак, попри усі перепони, членська компанія ЕВА “Нібулон” активно розвивається у даному напрямку. Підприємство спеціалізується на повнокомплектному будівництві суден і плавспоруд до 140 метрів, судноремонті та виконує проєктно-конструкторські роботи. Тільки у  2018-2019 році, Суднобудівно-судноремонтний завод побудував та спустив на воду 8 суден. Сьогодні флот компанії налічує 77 одиниць. 


Портові збори


Також, одним із найбільш обговорюваних проблемних питань морської галузі в Україні, як у бізнес-колах, так і на рівні влади залишаються портові збори. Однак ухвалити ефективне рішення, яке б влаштовувало обидві сторони, поки не вдається.


В 2017 році вже була проведена оцінка портових зборів фахівцями Світового банку, де було зазначено, що потенціал зниження портових зборів становив 63%. У середньостроковій перспективі це передбачало серйозний економічний ефект за рахунок залучення вантажопотоків в українські порти.


Навесні 2020 року, після втручання Антимонопольного комітету,  Міністерство інфраструктури  України винесло на громадське обговорення черговий проєкт методики та новий порядок стягнення портових зборів. Експерти Комітету з Логістики Асоціації вважають недоцільним залишити вартість суднозаходу в українських портах на нинішньому рівні, що є значно вищим в порівнянні з іншими портами. Рівень портових зборів українських портів є значно вищим в порівнянні з зарубіжними портами.


Розвиток внутрішнього водного транспорту


Перевезення внутрішніми водними шляхами розглядаються Урядом України, як ще одна логістична альтернатива, яка здатна відновити втрачені позиції і скласти серйозну конкуренцію залізничному та автомобільному транспорту. Наразі, як пояснює міністр інфраструктури Владислав Криклій, законопроєкт “Про внутрішній водний транспорт” не можуть ухвалити в цілому через відсутність консолідованої позиції бізнесу та парламентарів. Проєкт критикують як окремі депутати, так і бізнесмени.


На сьогоднішній день, щоб запустити внутрішній водний транспорт в Україні, необхідно:

  • створити відповідне законодавче підґрунтя (мова йде про відсутність базового законодавства щодо розвитку річкового транспорту та застаріле державне регулювання транспортних перевезень внутрішніми водними шляхами, що гальмують процес реформування галузі); 

  • запровадити стабільне фінансування (відсутність ефективної системи фінансування утримання і та експлуатації шлюзів Дніпровського каскаду); 

  • забезпечити виконання усіх безпекових заходів (брак коштів, необхідних для утримання, обслуговування та модернізації водних шляхів не дозволяє утримувати їх в належному експлуатаційному стані та створює загрозу екологічної катастрофи).

 

Джерело: ЕВА

 

Запрошуємо Вас отримати навички ефективного управління перевезеннями і транспортним господарством та відвідати бізнес-тренінг "Транспортна логістика. Скорочення витрат в транспортній логістиці", який відбудеться 27 листопада.

Comments


bottom of page